Εκπαιδευτική Ρομποτική, ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό εργαλείο
Η Εκπαιδευτική Ρομποτική αποτελεί ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό εργαλείο για την διδασκαλία μαθημάτων που σχετίζονται με το STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), τα οποία αναμένεται ότι στο μέλλον θα κυριαρχήσουν τόσο σε ακαδημαϊκό επίπεδο όσο και σε επίπεδο επαγγελματικής σταδιοδρομίας των σημερινών μαθητών.

Επιπλέον, η Εκπαιδευτική Ρομποτική μπορεί να βοηθήσει στη διδασκαλία και θεωρητικών μαθημάτων, όπως της Γεωγραφίας ή της Ιστορίας, μέσα από τη διαθεματικότητα.

Τα οφέλη της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής
Τα οφέλη της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στη μαθησιακή διαδικασία είναι πολλά, καθώς βοηθάει τους μαθητές να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες
.

Μέσω των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων ρομποτικής τα παιδιά μπορούν να:

• Ενισχύσουν την αυτοπεποίθησή τους
  • Καλλιεργήσουν νέες δεξιότητες
  • Εστιάσουν σε κάτι για περισσότερη ώρα
  • Λειτουργήσουν ομαδικά
  • Αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους

Στο Σχολείο μας φέτος, 2023-24, λειτουργεί Όμιλος ρομποτικής κάθε Πέμπτη και Παρασκευή 14.30 – 16.00

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σιδηροπούλου Αναστασία ΠΕ86