16o Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Με μεγάλη επιτυχία, ομάδα πέντε μαθητών του Ομίλου Ρομποτικής και Προγραμματισμού του Σχολείου μας, με την καθοδήγηση της κ. Σιδηροπούλου Αναστασίας, υπεύθυνης του Ομίλου, παρουσίασαν την εργασία τους στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής. Το Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στον χώρο του ΝΟΗΣΙΣ στη Θεσσαλονίκη, την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024. Η εργασία των παιδιών είχε τίτλο “Η Έξυπνη Τάξη ως ένα μοντέλο Βιώσιμης Τεχνολογίας” και εκπονήθηκε με τη συνεργασία μαθητών του Δημοτικού Σχολείου Ροδολίβους. Η εργασία των παιδιών έλαβε πολύ θετικά σχολια από το Προεδρείο του Συνεδρίου -τόσο για το περιεχόμενο, όσο και για τον τρόπο παρουσίασης. Μπράβο στα παιδιά και στην εκπαιδευτικό! Ευχόμαστε να έχει και συνέχεια αυτή η αξιέπαινη προσπάθεια!

Λίγα λόγια για την εργασία:

Η αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη και η αλλαγή του κλίματος προκαλούν σοβαρές επιπτώσεις στο περιβάλλον και την ανθρώπινη υγεία. Οι δραστηριότητες όπως η καύση ορυκτών καυσίμων, η αποψίλωση των δασών και η κτηνοτροφία αυξάνουν τις εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου, επιδεινώνοντας την κατάσταση. Είναι απαραίτητο να ληφθούν άμεσα μέτρα για τη μείωση αυτών των εκπομπών και την προσαρμογή στις αλλαγές του κλίματος μέσω της χρήσης ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και έξυπνης τεχνολογίας.

Η έξυπνη τάξη είναι ένα παράδειγμα πρωτοβουλίας για την προώθηση της βιώσιμης τεχνολογίας και της προστασίας του περιβάλλοντος. Με τη χρήση αισθητήρων και αυτοματισμών μέσω του Microbit, η έξυπνη τάξη αντιδρά αυτόματα στις εξωτερικές καιρικές συνθήκες, προσφέροντας μια περιβαλλοντικά φιλική και ενεργειακά αποδοτική λύση. Αυτό το εγχείρημα συμβάλλει στη μείωση της ενεργειακής κατανάλωσης και στην προώθηση της ευαισθητοποίησης για το περιβάλλον στην εκπαιδευτική κοινότητα και όχι μόνο. Τα microbit ελέγχουν τη θερμοκρασία στις τάξεις και δίνουν μήνυμα για κλείσιμο της θέρμανσης και επίσης ελέγχουν την ύπαρξη επαρκούς φωτισμού και δίνουν μήνυμα για κλείσιμο των λαμπτήρων.

Την συνέντευξη των παιδιών μπορείτε να τη δείτε στο παρακάτω link στο 1:34:34 και μετά

Ολόκληρη την παρουσίαση μπορείτε να τη δείτε στο παρακάτω link στο 4:07:00 και μετά

(για βέλτιστη ποιότητα στο βίντεο, επιλέξτε Ρυθμίσεις->Ποιότητα->1080p60 ή 720p60)