2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό – 2 Απριλίου, η Ε΄τάξη του Σχολείου μας συμμετείχε σε Δράσεις που πραγματοποιήθηκαν από τον Σύλλογο Γονέων, Φίλων και Κηδεμόνων Ατόμων με Αυτισμό “Ηλιαχτίδα”. Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν στην Πλατεία Ελευθερίας την Τρίτη, στις 2 Απριλίου. Στόχος ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές τι είναι αυτισμός και ποιες είναι οι βασικές και συνήθεις συμπεριφορές ενός ατόμου με αυτισμό. Επίσης να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι σε συμμαθητές που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού, να τους αποδεχτούν και να τους στηρίξουν, εάν χρειαστεί και μπορούν. Παράλληλα, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κας Κολοκοτρώνη Βασιλικής, τα παιδιά της Ε΄τάξης επισκέφθηκαν τις άλλες τάξεις του Σχολείου και ενημέρωσαν για όσα έμαθαν τους συμμαθητές τους σχετικά με το φάσμα του αυτισμού. Τέλος, παρουσίασαν τα έργα που έχουν κάνει και μοιράστηκαν με όλες τις τάξεις τα συμπεράσματά τους.