Υιοθετήστε ένα πλοίο – Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Μπλάγκου Γεωργία, Τακίδου Ελένη

Περιγραφή

Το πρόγραμμα «Υιοθετήστε ένα πλοίο» συνδέει μαθητές δημοτικού, γυμνασίου και επαγγελματικών σχολείων με ναυτικούς, με στόχο την εκπαίδευση των νέων σχετικά με το ναυτικό επάγγελμα και τον ναυτιλιακό τομέα. Αυτό το καινοτόμο πρόγραμμα περιλαμβάνει την υιοθέτηση ενός σκάφους από μια τάξη δημοτικού σχολείου για ένα ακαδημαϊκό έτος. Σε όλη αυτή την περίοδο, οι μαθητές επικοινωνούν με το πλήρωμα εβδομαδιαία και αποκτούν γνώση από πρώτο χέρι για τη ζωή στη θάλασσα μοιράζοντας τις εμπειρίες τους. Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να «ταξιδέψουν» με το πλήρωμα παρακολουθώντας το ταξίδι τους σε έναν παγκόσμιο χάρτη και συμμετέχοντας σε διαδραστικές δραστηριότητες μάθησης.

Θεματικές περιοχές
Το πρόγραμμα απευθύνεται στο δημοτικό σχολείο, στο γυμνάσιο και στο επαγγελματικό σχολείο και εισάγεται στο πλαίσιο διαφορετικών μαθημάτων (π.χ. ιστορία, γεωγραφία , μουσική), με στόχο την ενημέρωση των μαθητών για:
τη ζωή στα σκάφη
τα φορτία που μεταφέρονται με πλοία
τα πρότυπα συναλλαγών
την παγκόσμια Γεωγραφία

Στόχοι
Το πρόγραμμα τονίζει τη σημασία της συνεισφοράς των ναυτικών και των ναυτιλιακών εταιρειών στον κόσμο και την κοινωνία
Βελτιώνει τις γνώσεις των μαθητών σχετικά με τους ναυτικούς, τα πλοία, τη ναυτιλία, τη γεωγραφία, τον πολιτισμό και το εμπόριο
Προσφέρει ευκαιρίες για τους μαθητές/τριες που θέλουν να ακολουθήσουν μια ναυτική σταδιοδρομία.