Ενημέρωση με θέμα: “Αντιμέτωποι με νέες εξαρτήσεις”

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας (7 Απριλίου) και την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, καλέσαμε στο σχολείο μας ειδικούς για να ενημερώσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες των μεγάλων τάξεων για θέματα εξαρτήσεων και εθισμού. Εισηγητές ήταν οι: Πρόδρομος Τσουκαλάς, Αρκάδα Σταματία και Αβραμίδης Αντώνιος από τη Διεύθυνση Αστυνομίας Σερρών και ο Βάιος Κοφίτσας, Πρόεδρος του Συλλόγου Καθηγητών Πληροφορικής, με θέμα “Οι νέοι αντιμέτωποι με νέες εξαρτήσεις”. Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν και προβληματίστηκαν για την εξάρτηση από ουσίες και από τις οθόνες και το ενδιαφέρον τους φάνηκε στον καταιγισμό των ερωτήσεων που ακολούθησαν μετά τις εισηγήσεις. Ευχαριστούμε θερμά τους εισηγητές για την κατατοπιστική ενημέρωση.