Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου

Η Παγκόσμια Ημέρα Κουκλοθεάτρου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Το κουκλοθέατρο αποτελεί ένα πολύτιμο μέσο παιδείας και ψυχαγωγίας.
Η σημερινή γιορτή είναι μια ευκαιρία να αναδειχθεί η μαγεία του κουκλοθεάτρου και η σπουδαιότητα της κουκλοποιίας στον πολιτισμό και την εκπαίδευση. Από τις παραδοσιακές παραστάσεις με χρήση χειροποίητων κούκλων έως τις σύγχρονες παραγωγές με τεχνολογικά προηγμένες κούκλες, το κουκλοθέατρο προσφέρει μια μοναδική εμπειρία που συνδυάζει διασκέδαση και μάθηση.

Στο Σχολείο μας, για να τιμήσουμε τη μέρα, με την καθοδήγηση της κ. Μπλάγκου Γεωργίας, εκπαιδευτικού της Θεατρικής Αγωγής, οι μαθητές/τριες έφτιαξαν τις δικές τους κούκλες και συνέχισαν με κουκλοθεατρικούς αυτοσχεδιασμούς.