Δεχόμαστε βιβλία!

Αγαπητοί γονείς,

Στις 2 Απριλίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου και στις 23 Απριλίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου. Στη διάρκεια του Απριλίου γιορτάζονται οι Ημέρες”Αφήστε τα Όλα και Διαβάστε! – Drop Everything And Read (D.E.A.R) Day Ο Απρίλιος είναι γνωστός ως ο μήνας των βιβλίων και του διαβάσματος.

Στο Σχολείο μας έχουμε αρχίσει μια προσπάθεια να στήσουμε δύο Βιβλιοθήκες στον κάτω διάδρομο. Η μία Βιβλιοθήκη θα είναι για τις τάξεις Α, Β και Γ και η άλλη βιβλιοθήκη για τις Δ, Ε και Στ. Είμαστε λοιπόν σε αναζήτηση ωραίων βιβλίων για να εμπλουτίσουμε τις Βιβλιοθήκες μας και να ενθαρρύνουμε τα παιδιά μας να διαβάσουν και να απολαύσουν την μελέτη. Καλούμε λοιπόν όσους μπορούν να χαρίσουν βιβλία στο Σχολείο. Τα παιδιά έχουν ήδη αρχίσει έναν Μαραθώνιο Ανάγνωσης, με διαγωνιστικό χαρακτήρα, ανά τάξεις.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Πασιά για τα ωραία βιβλία που μας χάρισε.