Φωτοανάγνωση

Η ψυχολόγος και συγγραφέας Βασιλική Γιαννακοπούλου θα παρουσιάσει το βιβλίο της με τίτλο «Φωτοανάγνωση», μετά από πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, τη Δευτέρα 01/04/2024 και ώρα 18:00 στον χώρο του Σχολείου.

Τι είναι η Φωτοανάγνωση; Πώς μπορεί να μετατραπεί η μελέτη του παιδιού σε παιχνίδι; Ποιες είναι οι κατάλληλες τεχνικές ώστε να βοηθήσουμε το παιδί μας να βελτιώσει τη μνήμη του; Τι είναι η μέθοδος των «αραχνών»;

Αυτές είναι μόνο μερικές από τις ερωτήσεις που θα απαντηθούν από την κ. Γιαννακοπούλου.

Σύμφωνα με την συγγραφέα/ψυχολόγο, με εύκολες, γρήγορες και απλές τεχνικές μπορούμε να αλλάξουμε τον τρόπο που μελετά το παιδί μας και να κερδίσουμε πολύτιμο χρόνο.

Η εφαρμογή της μεθόδου της φωτοανάγνωσης, συμβάλλει στην ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της φαντασίας, στην επίτευξη των μαθησιακών στόχων και στην ενίσχυση των θετικών συναισθημάτων.

Το διάβασμα γίνεται μια ευχάριστη δραστηριότητα!

Το βιβλίο αφορά παιδιά δημοτικού, παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, εφήβους, γονείς και εκπαιδευτικούς, καθώς και όσους η εργασία τους απαιτεί εκμάθηση πληροφοριών.

Σας περιμένουμε στον χώρο του σχολείου μας την Δευτέρα 01/04 στις 18:00…για να πληροφορηθείτε τόσο για τις τεχνικές της φωτοαναγνωσης όσο και για την ψυχολογία του παιδιού που διαβάζει. Η συνάντηση είναι βιωματική… Η συμμετοχή είναι δωρεάν !