Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2023

Η 28η Οκτωβρίου 1940 είναι μια ιδιαίτερη ημερομηνία στην ιστορία της Ελλάδας, και κάθε χρόνο στο Σχολείο μας, τη γιορτάζουμε με ιδιαίτερη υπερηφάνεια και σεβασμό.

Το πρωί της 27ης Οκτωβρίου, ξεκινήσαμε τη γιορτή μας στην αυλή του Σχολείου. Μαθητές, μαθήτριες, εκπαιδευτικοί και γονείς συγκεντρωθήκαμε για να τιμήσουμε τη μνήμη των ηρώων του ’40. Αρχίσαμε με ένα σύντομο αλλά συγκινητικό πρόγραμμα από τις Γ και Δ τάξεις, που περιελάμβανε την ανάγνωση αποσπασμάτων από το χρονικό της ημέρας, έναν μικρό θεατρικό διάλογο, ποιήματα και τραγούδια και στο τέλος την παράδοση της σημαίας στους αριστούχους μαθητές της Στ τάξης, που κληρώθηκαν.

Η γιορτή αυτή μας δίνει την ευκαιρία να θυμηθούμε σημαντικά, ιστορικά, ηρωικά γεγονότα και να αναπτύξουμε έναν βαθύτερο σεβασμό προς τους προγόνους μας, που στάθηκαν με θάρρος μπροστά στους πάνοπλους κατακτητές. Την ημέρα τέλος της 28ης καμαρώσαμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που παρέλασαν περήφανα και καταχειροκροτήθηκαν!

Υπεύθυνοι/ες εκπαιδευτικοί: Σοχόμβαλη Τριανταφυλλιά, Κουτσιαντζή Ελένη, Δήμου Φωτεινή, Ράπτης Δημήτριος.