Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης

Η Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Οκτωβρίου, είναι μια ευκαιρία για τα παιδιά να μάθουν για τη σημασία της οικονομικής υπευθυνότητας. Για να τιμήσουμε τη μέρα στο Σχολείο μας, ο δάσκαλος κ. Δουδούδης Μιχαήλ, μίλησε στους μαθητές/τριες, εξηγώντας ότι μπορούν από μικρή ηλικία να μάθουν πώς να αποταμιεύουν τα χρήματά τους και στη συνέχεια αναφέρθηκε στον τρόπο με τον οποίο η αποταμίευση μπορεί να τους βοηθήσει στο μέλλον. Οι μαθητές μάλιστα της Στ τάξης έκαναν μια αρχή με τους κουμπαράδες που βλέπετε, με στόχο να προετοιμαστούν για την εκδρομή τους στη Βουλή.

Η συνήθεια της αποταμίευσης μπορεί να ενθαρρύνει τα παιδιά να διαχειρίζονται τα χρήματά τους με σύνεση και να αναπτύξουν καλές χρηματοοικονομικές συνήθειες από νεαρή ηλικία, προετοιμάζοντάς τα για ένα οικονομικά υγιές μέλλον.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Δουδούδης Μιχαήλ